Tarihçe

Kuruluş amacımızla örtüşecek şekilde planladığımız ve kadınların katılımına açık olan toplantılarımız aşağıda sıralanmıştır.
 • 2009
  Ankara'da gerçekleştirilen 25 kadın katılımcıdan oluşan bir etkinlik.
 • 2010HTCTBY I
  Ankara Plaza Hotel'de gerçekleştirilen 300 kadın katılımcıdan oluşan bir etkinlik.
 • 2012HTCTBY II
  Ankara Hiltonsa Otel'de gerçekleştirilen 450 kadın katılımcıdan oluşan bir etkinlik.
 • 2013HTCTBY III
  Ankara Rixos Hotel'de gerçekleştirilen 800 kadın katılımcıdan oluşan bir etkinlik.
 • 2014HTCTBY IV
  13 Nisan 2014 Yerevan'da gerçekleştirilen 600 kadın katılımcıdan oluşan bir etkinlik.
 • 2015HTCTBY V
  1 Mart 2015 Yerevan'da gerçekleştirilen 500 kadın katılımcıdan oluşan bir etkinlik.
 • 2015HTCTBY VI
  14 Haziran 2015 tarihinde Ankara Holiday Inn'de gerçekliştirilen temsilciler toplantısı.
 • 2016KADIN GİBİ KADIN
  Ekim 2016: HTCTBY felsefesini anlatan 'Kadın Gibi Kadın' kitabının ilk baskısı
0
Ülke
0
Toplam Katılım

Yönetim

Sara Baheri Rad
Sara Baheri Rad

Kurucu

Yasamin Dehghan
Yasamin Dehghan

İran Temsilcisi

Ecenur Güvendik
Ecenur Güvendik

İletişim Sorumlusu

Kardelen Ünal
Kardelen Ünal

Editör

Diana Sainian
Diana Sainian

Gürcistan Temsilcisi

Roza Gegophlanyan
Roza Gegophlanyan

Ermenistan Proje Koordinatörü

Knarik Hovsepyan
Knarik Hovsepyan

Ermenistan Temsilcisi

Gizem Polat
Gizem Polat

İzmir Temsilcisi

Özlem Polat
Özlem Polat

Ankara Temsilcisi

Soha Khoie
Soha Khoie

Proje Danışmanı

Cansu Koçdoğan
Cansu Koçdoğan

Kocaeli Temsilcisi

Ayşe Yıldız
Ayşe Yıldız

Muğla Temsilcisi

Konuşmacılar

Dünyanın her bir köşesinden, en ücra noktasından en bilindik noktasına dek yaşayan tüm kadınlardan ekonomik açıdan kendine güvenen, finansal özgürlüğe ulaşmış ve gerek iş gerekse soysal yaşam ve aile yaşamı açısından mutluluğu elde etmiş, girişimci ve kararlı kadınlar ile bu güce sahip olmak isteyen, bu yolda çaba sarf edebilecek dünya kadınları kuruluşumuz için önemli konuklar olacaklardır. Hedefimiz hayatının tüm alanlarında doygunluğa ulaşmış kadınlar ile bu doygunluğa ulaşmak isteyen kadınları bir araya getirerek aralarında güçlü bir iletişim başlatmak ve rehberlik etmektir.
Donna Imson
Donna Imson

Yönetim Kurulu Başkanı, Qi Ltd, Filipinler

Sabah Bogasmi
Sabah Bogasmi

Girişimci, Saudi Arabistan

Ghada Hamdan
Ghada Hamdan

Girişimci, Mısır

Sinem Doğu
Sinem Doğu

Kadınlar Buz Hokeyi Milli Takımı Oyuncusu

Nazik Avdalyan
Nazik Avdalyan

Halter Sporcusu ve Dünya Şampiyonu

Nadia Ispiryan
Nadia Ispiryan

Yönetmen

Sizinleyiz Çünkü …

Bireyliğini başkalarından önce kendisine ispatlamış kadınlar olmayı arzuluyoruz! Bu amaçla sizinle birlikte bir yolculuğa çıkmayı talep ediyoruz. Bu yolculuğun amacı, ekonomik özgürlüğüne ulaşmış,  kendi kararlarını yalnızca kendisi veren, hayatının tüm sorumluluğunu üstlenme cesareti gösteren, sosyal, psikolojik ve iktisadi açıdan güçlü, girişimci ve tam bağımsız kadınlar olabilmemizdir! Güçlü ve merhametli bir dünyanın yaratılmasında kadınların payının ne kadar önemli olduğunun farkındayız. Bu yüzden yepyeni bir kadın hareketi başlatıyoruz. Etik ve adaletli olan her şeyden gücümüzü alıp bambaşka bir dünyaya tam bağımsız ve cesur kadınlar olarak koşuyoruz. Bizimle koşarken hayatın farklı pek çok rengini görecek ve daha fazlasını yaşamak için sabırsızlanacaksınız. Öyleyse, size soruyoruz, bizimle misiniz?

 

Biz kim miyiz?

Bizler dünyanın farklı yerlerinden, farklı mesleklerinden, farklı yaşlardaki bir kaç kadınız. Psikoloğuz, mühendisiz, sosyoloğuz, girişimciyiz, kendi mesleklerimizin bireysel kurucularıyız. Kültürlerimiz bin bir çeşitliliği barındırsa da benzer hayatların yarattıklarıyız. Bireysel tutkularımızın ve hak arayışımızın bizleri buluşturduğu bu harekette; ortak amacımız birey olmanın potansiyel gücünü keşfetmek! Bu güçle öncelikle kadınlar olarak kendimizi geliştirmek, ardından ise ulaşabildiğimiz her noktada fark yaratabilmek. Dünyanın her köşesinden gelecek kadınlara açık olan kapımızla, her bir kadının ekonomik açıdan kendisine güvenmesini sağlamayı, finansal özgürlüğüne ulaşması için destek olmayı, bireysel ve sosyal açıdan mutluluğu yakalarken yanında olmayı arzuluyoruz. Girişimci bir bakış açısıyla yola çıkan ve bireysel sorumluluğun gücüne inanan kadınlarla bir araya gelerek cesaretimizi dünyayla paylaşmayı amaçlıyoruz. Hayatımızın her alanında doygunluğa ulaşmayı hedefleyen hareketimizde, ortak amaçlarımız için çaba sarf etmeyi isteyen tüm kadınları yanımızda görmekten onur duyarız!

 

Vizyonlarımız

Hareketimizin temelinde yatan ana fikir, birlikten doğan kuvvettir! Kadınların bir araya gelerek potansiyel güçlerini fark etmeleri, kuruluşumuzun en değerli amacıdır. Bu amaca ulaşmak için, metropollerden en ücra köylere kadar uzanan bir iletişim ağı kurulması planlamaktadır. Pek çok kadına ulaşılarak onları finansal özgürlüğü elde etmeleri, kendi kararlarını, isteklerini htctby-poster-1ve haklarını korkusuzca dile getirebilen kadınlar olmaları konusunda teşvik etmek ise bir diğer önemli amacımızdır. Amaçlarımıza ulaşmak için kullanacağımız yöntemlerden en önemlisi rehberlik ve danışmanlık hizmetlerimizdir. İş dünyasında hatırı sayılır kadın girişimciler ile bu noktaya ulaşmayı hedefleyen tüm kadınları bir araya getirmek ve deneyim paylaşımını sağlamak hizmetlerimiz arasındadır. Kuruluşumuzla irtibata geçen kadınlara başarı örnekleri sunularak rehberlik yapılması planlanmaktadır. Aynı zamanda bu süreç psikoloji odaklı olacak ve aşağıdaki noktalara vurgu yapılacaktır:

 • Yeryüzündeki tüm kadınların, herhangi bir başka bireyden ekonomik açıdan bağımsız olmasını ve kendi ekonomisini tamamen kendisinin yönlendirmesini sağlaması konusunda teşvik etmek.
 • Sadece iktisadi özgürlük değil; yanı sıra kadın kimliğini ortaya koyan tüm bileşenlerin bir araya gelmesini sağlamak.
 • İş dünyasında girişimciliğin ve iş kadını kimliğini ortaya koymanın yanında, annelik, bakım ve güzellik, sağlık, sanat ve aktif bir sosyal yaşamın da eşlik etmesine yardımcı olmak.

Kuruluşumuza üye olacak ve hareketimize katılacak kadınlarda mesleki bir ayrım gözetilmeyecektir. Bizimle yol almaya karar veren kadınlar için tek kriterimiz, yaşama arzusuna sahip olmaları ve hayatlarında ulaşmak istedikleri bir noktanın bulunmasıdır. Bizim için önemli olan, her kim olursa olsun kendini gerçekleştirmek üzere yola çıkanlara yalnızca destek olmak ve yolculukları boyunca rehberlik yapmaktır.

Kadın olarak yaşadığımız ayrımcılık, taciz, dışlanma, aşağılanma, ikinci plana itilme gibi sosyolojik yapılarla nasıl baş edebileceğimizi hep birlikte öğrenmeyi ve bu bilgiyi yaygınlaştırmayı amaçlamaktayız. Temel olarak ise kadının sorumluluk alma isteğine, bu süreçte karşılaşabileceği risklere ama daha da önemlisi çözümlerine odaklanacağız. Vurgulamak ve güçlendirmek istediğimiz nokta ise kadınlığın zamanla bastırılmış özsaygısını yeniden yükseltmek ve varlığımızı daha da onurlandırmaktır. Dolayısıyla yol boyunca profesyonel düzeyde psikolojik destek sağlanması da bir hayli önemli olan hizmetlerimiz arasındadır.

Ayrıca kuruluş olarak cevaplamayı öngördüğümüz sorulardan bazıları ise şunlardır:

 • Elde edebilecekleri potansiyel bir başarıda kadınların belirli bir sınırın ötesine geçmesini engelleyen yapılar nelerdir? Kadınlar ne olur da belirli bir seviyede kazandıkları başarının ötesine geçmeyi tercih etmez?
 • Maruz kalınan tüm ayrımcılık, fiziksel ve duygusal taciz, tecavüz vb. gibi zorlayıcı etkilere, kadınlar ne uğruna tahammül etmeyi seçer? Kadınların bu koşullara başkaldırmamayı ve bu sürecin değişiminde aktif rol almamayı tercih etmesinin sebepleri nelerdir?

 

Misyonumuz

Yaşadığımız toprağın her bir kesimine ulaşarak, yerel kültürlerle uyumlu deneyim paylaşımı toplantıları yapılması amaçlanmaktadır. Kadın girişimciler, kadın liderler ve işkadınları, bu deneyimi paylaşmak isteyenlerle bir araya getirilecektir. Bu yaklaşımla, benzer başarıları yakalamak isteyen kadınların cesaretlendirilmesi, özgüvenlerinin artması ve harekete geçmek için teşvik edilmesi kuruluşumuzun temel bakış açısını oluşturmaktadır. Elbette bu değişimin zaman ve emek isteğine dikkat edilirse; vizyonlarımıza ulaşmak için planladığımız misyonlar da etkili ve pratik olmak zorundadır. Bu misyonlardan bazıları aşağıda sunulmuştur:

 • Kadın profilinde hedeflenen bu değişimin kolay olmayacağı göz önüne alındığında; bu değişimin sorumluluğunu üstlenmiş tüm kadın üyelerimize profesyonel ruh sağlığı elemanları aracılığıyla psikolojik destek verilmesi.
 • Üye olan her bir kadının ilgili, becerikli ve yetenekli olduğu alanı keşfederek benzer alanlarda başarıya ulaşmış diğer kadın üyelerimizle irtibata geçirilmesi ve rehberlik hizmeti sunulması.
 • Hedeflenen tüm değişimler, aktiviteler ya da eğitimler kitap, kitapçık, broşür, reklam gibi materyallerle desteklenerek bilginin kalıcılığının ve yaygınlığının sağlanması.
 • Evlilik aşamasında, doğum öncesi ve sonrasında, annelik/babalık konusunda aileye ve bireye ilişkin oldukça çeşitli başlıklarda psikoeğitimsel destek verilmesi.